fbpx
COACHING
Self-care, czyli pozwól sobie odpocząć

JUSTYNA GROCHOCIŃSKA

Self-care to najprościej mówiąc, okazywanie sobie miłości. Dużo mówi się o kochaniu i docenianiu siebie, czy budowaniu ze sobą relacji i większość technik i metod opiera się o zmianę sposobu myślenia.
Jednak, czy my same czułybyśmy się kochane, gdyby ktoś nas kochał, ale nigdy tego nie okazywał? Tak samo nie czujemy się w pełni kochane, jeśli nie okazujemy sobie czułości i troski poprzez dbanie o siebie i swoje potrzeby, czyli przez aktywny self-care.

Jeśli jeszcze nie przekonałam cię do działania w tym kierunku, posłuchaj argumentów bardziej fizjologicznych.

Dlatego pod wpływem chronicznego stresu mamy problem z koncentracją, zapamiętywaniem, regulacją emocji, trawieniem lub odczuwamy chroniczny ból.

Stres chroniczny – jak wpływa na nasze ciało i umysł?

Żyjemy w bardzo szybkich czasach, gdzie lista rzeczy do zrobienia rośnie w oczach, a doba się nie wydłuża. Towarzyszy nam nieustannie presja i pośpiech, a my latamy w popłochu, gasząc jeden pożar za kolejnym. Takie środowisko prowadzi do permanentnego stresu i napięcia.

Nasz układ nerwowy zaprojektowany w czasach, kiedy czynnikiem stresującym był tygrys szablozębny, zakłada, że w sytuacji stresowej mobilizuje cały organizm do reakcji obronnej — walki lub ucieczki. Po tym, jak zagrożenie mija, opadają hormony stresu i system wraca do normy. Niestety w obecnych czasach stresory to terminy w pracy, uciążliwy stres, korki, trudne relacje, remonty, sytuacja polityczna, czy zanieczyszczone środowisko. Co za tym idzie, żyjemy w czasach, kiedy non stop i bez wytchnienia uciekamy przed tygrysem.

Jak się dobrze domyślasz, taka ciągła pogoń prowadzi do wyczerpania, ponieważ nie sam stres jest szkodliwy, tylko jego chroniczny wpływ na organizm. Dzieje się tak, ponieważ organizm w stresie odcina niepotrzebne układy umysł świadomy, układ odpornościowy, trawienny itp. Dlatego pod wpływem chronicznego stresu mamy problem z koncentracją, zapamiętywaniem, regulacją emocji, trawieniem lub odczuwamy chroniczny ból.

Temat zaburzeń psychosomatycznych jest bardzo szeroki i w wyniku stresu chronicznego możemy sobie zrobić wielką krzywdę. Jeśli ciekawi jesteście jak stres wpływa na ciało polecam książkę Gabora Mate ”Kiedy ciało mówi nie”.

Jak tego uniknąć? Jak przerwać błędne koło walki i ucieczki? Z pomocą przychodzi nam self-care – moment zatrzymania i regeneracji.

Warto zacząć od prostego modelu MOSA, który pomaga nam zadbać o siebie w 4 krokach — medytacji, odżywiania, snu i aktywności fizycznej.

MOSA – jak zadbać o siebie w chwilach silnego stresu

Jak rozpocząć swoją własną praktyką dbania o siebie? Warto zacząć od prostego modelu MOSA, który pomaga nam zadbać o siebie w 4 krokach — medytacji, odżywiania, snu i aktywności fizycznej. Opowiem pokrótce o każdym z tych kroków.

M jak medytacja, czyli czas wyciszenia i relaksacji. Daje nam wytchnienie w codziennej gonitwie i pozwala zredukować poziom hormonów stresu. Na początku warto skorzystać z medytacji prowadzonych.

O jak odżywianie. Warto zadbać o odpowiednią ilość zrównoważonych posiłków i dobre tłuszcze, które odżywiają układ nerwowy i mózg. Dodatkowo daj sobie czas, żeby zjeść w spokoju. Odłóż telefon i wyłącz telewizor. Skup się na posiłku. Niech jedzenie będzie małą praktyką mindfulness.

S jak sen, który ma kluczowe znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego ciał, a zwłaszcza mózgu. Oprócz odpowiedniej ilości snu warto zadbać o jego jakość przez wyciszenie przed snem.

A jak aktywność fizyczna. To może wydać się zaskakujące, ale kiedy się nie ruszamy, nasz umysł znacznie obniża swoją wydajność. Dlatego, jeśli chcemy być bardziej produktywni, nie róbmy tego kosztem aktywności fizycznej. Dodatkowo ruch pozwala nam wyjść z głowy i się odprężyć oraz wyładować nagromadzone napięcia.

Żeby świadomie kształtować swoje życie, potrzebujemy czasu refleksji, odpoczynku i regeneracji. Dzięki temu możemy odkryć, czego pragniemy, potrzebujemy i dokąd zmierzamy.

Dbanie o siebie, a wprowadzanie zmian życiowych

Na zakończenie chciałabym jeszcze poruszyć temat roli, jaką self-care odgrywa we wprowadzaniu zmian życiowych, czy rozwoju zawodowym i osobistym.

Żeby świadomie kształtować swoje życie, potrzebujemy czasu refleksji, odpoczynku i regeneracji. Dzięki temu możemy odkryć, czego pragniemy, potrzebujemy i dokąd zmierzamy.

Jeśli nie stworzymy dla siebie przestrzeni do zatrzymania i refleksji, tylko zaczniemy działać z pozycji walki i ucieczki to istnieje wielka szansa, że wpadniemy w stare tory. Najprawdopodobniej wykreujemy dla siebie nową wersję dotychczasowych problemów, czyli mimo wysiłku i transformacji wrócimy do punktu wyjścia.

Mam nadzieję, że zachęciłam cię do zatroszczenia się o siebie. Życzę ci powodzenia w tworzeniu swoje własnej praktyki self-care, bo zasługujesz na relaks i regenerację!

O Autorce:

Justyna Grochocińska

Stworzyłam Slow Soul Studio, gdzie pomagam wyjątkowym kobietom takim jak ty żyć w zgodzie ze sobą, pełnią swojego potencjału, korzystając z najlepszych metod: hipnoterapii metodą RTT i soul level coachingu.

Poprowadzę Cię do odkrycia celu Twojej duszy i odblokowania Twojego potencjału, abyś mogła realizować się w obfitości!

Jestem też twórczynią podcastu Slow Soul, w którym dzielę się unikalną wiedzą i doświadczeniem.

Niniejszy artykuł powstał jako rezultat projektu „Wider Horizons”, realizowanego przez Fundację Wspierania Rozwoju Innowator.

Projekt współfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ (Akcja 1 Mobilność edukacyjna, Mobilność kadry edukacji dorosłych, Umowa numer 2020-1-PL01-KA104-079945).

Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną oraz za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

Licencja CC BY-SA

BLOG Fundacji Wspierania Rozwoju Innowator jest objęty licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Uprzejmie prosimy o wyraźne zacytowanie autora wpisu i źródła: „Tekst pochodzi z bloga Fundacji Wspierania Rozwoju Innowator  i znajduje się pod adresem [link do odpowiedniego wpisu] Autor tekstu: [imię nazwisko]”.

Z licencji CC-BY-SA jest wyłączone logo Fundacji, do którego wszelkie prawa są zastrzeżone.